Munkaerő mobilitás - Sebők Marianna Munkaerő mobilitás - Sebők Marianna
Menü
Menü
  • Menü
  • Főoldal
  • Kutatásaim
    • Munkaerő-piaci mobilitás
    • Egyéb kutatásaim
    • Publikációk
  • Ajánló
    • Könyvek és Tanulmányok
    • Konferenciák és Előadások
    • Szakmai oldalak
  • Humánerőforrás
    • HR és mobilitás
    • HR és szervezetfejlesztés
    • HR trendek
    • Tanácsadás és coaching
  • Kapcsolat
  • English

Könyvek és Tanulmányok

A munka világa - A 21. század elején
Szerkesztette: Sebők Marianna

A munka világa - A 21. század elejénA könyv megvásárlásához
kattintson ide!

"Az elmúlt években nem került kiadásra aktuális foglalkoztatáspolitikai és munkaerőpiaci folyamatokat áttekintő publikációk sokasága; ezért talán nyugodtan mondhatom, ez a mű hiánypótló. Külön örülök annak, hogy a kötet írói tudományos és nem aktuálpolitikai szempontból közelítik meg a témát. Az a tény, hogy a Szerzők és a Lektorok összesen hét jelentős hazai felsőoktatási intézmény munkatársai, önmagában is alátámasztja a széleskörű megközelítés és feldolgozás igényét.

Ami miatt szeretem ezt a könyvet, mert egyszerre tudományos igényű, ugyanakkor gyakorlatias és realisztikus. Külön öröm számomra, hogy a kötet fölveti azokat a kérdéseket, amik a 21. század munkaerőpiacát foglalkoztatják. A Szerzők nem sablonokban gondolkodnak, hanem olyan kérdésekre keresik a választ, hogy vajon tényleg munkaerőhiány lesz-e - avagy - munkaerő fölösleg alakul ki a robotizáció és digitalizáció eredményeként?

Ajánlom a könyvet mindazoknak, akik elgondolkodnak a jövő évtizedek közgazdasági, üzleti fejleményeiről, vagy legalábbis azokról a "sejtésekről", amelyek ezen fejleményeket meghatározzák (szerintem most inkább csak sejtéseink vannak. Merthogy olyan világban élünk, ahol még a következő tíz év sem kiszámítható. Abban bízom csak, hogy a robotok nem veszik át a szerepünket, hiszen mi találtuk ki őket..."

Prof. dr. Dobák Miklós
egyetemi tanár

 

"Foglalkoztatáspolitika, munkaerőpiac. Első hallásra talán száraz terminus technicusok. Azonban, ha mélyebben belegondolunk, a munka, a gazdaság, a társadalom hallatlanul izgalmas összefüggésrendszere bontakozik ki előttünk, amely döntően meghatározza az emberek jólétét és jól-létét. A munkaerőpiaci folyamatok megismerése és megértése a kutatóktól, gyakorlati szakemberektől, de a témakörrel ismerkedőktől is racionális közgazdasági gondolkodást és ezzel egyidejűleg társadalmi érzékenységet igényel. Mindezt Magyarországon egy olyan különleges időszakban, amikor történelmileg rendkívül rövid idő alatt - egy nagy válságot is átvészelve - jutottunk el a szocialista tervgazdálkodástól a globális folyamatok által determinált nyílt munkaerőpiacig. Általános munkaerőhiánytól kétszámjegyű munkanélküliségen át egy egészen más tipusú munkaerőhiányig. A kézikönyv szerzői szakszerű pontossággal definiálják és értelmezik, teszik kézzelfoghatóvá e sokrétű témakör összefüggéseit."

dr. Munkácsy Ferenc
főszerkesztő, Munkaügyi Szemle

 

Sebők Marianna: Munkaerő-piaci mobilitás Magyarországon

sebők mariannaA könyv megvásárlásához
kattintson ide!

Lectori Salutem!

Az olvasó egy felmérő-elemző munkát fedezhet fel Sebők Marianna „Munkaerő-piaci mobilitás Magyarországon” című tanulmányában. A szerző áttekinti a munkaerő-piaci mobilitáshoz kapcsolódó szociológiai, gazdasági, valamint jogi fogalmakat. Ezeknek a bemutatása nem megy túl az intézmények alapjain, ugyanakkor mélyebb elemzés talán nem is szükséges, hiszen a tanulmány alapvetően két felmérés (alap és kontroll) eredményeinek az ismertetése.

A 2014. évben készült országos, és a 2015. évben készített megyei szintű vizsgálat eredményei hű képet mutatnak a magyar munkaerő-piaci helyzet egyik meghatározó tényezőjéről, a mobilitás hiányáról. A helyben maradást számos tényező kiválthatja, előmozdítására szintén változatos eszközök állnak, pontosabban állhatnak rendelkezésre, változást azonban az utóbbi időben mégsem tapasztalunk.

Természetesen feltehető az a kérdés is, hogy miért van szükség egyáltalán mobilitásra? Sebők Marianna kellő érzékenységgel mutatja be a mobilitás egyensúlyteremtő szerepét, a gazdaságra gyakorolt ösztönző hatását, felméréseinek eredményei azonban egyértelművé teszik, hogy napjaink társadalmi, tulajdoni, és nem egyszer gondolkodásbeli szerkezete és orientáltsága a mobilitás ellen hat. A tanulmányból kiderül, hogy a mobilitás nem egyszerűen helyváltoztatást jelent, hanem egy új környezetbe, mikro-kultúrába történő beilleszkedést, amely minden szereplőre pozitív hatást gyakorolhat.

Ajánlom Sebők Marianna könyvét laikusoknak és szakembereknek egyaránt.

Kiss György
egyetemi tanár

Budapest/Pécs, 2016. március 8. napján

© 2017 Sebők Marianna Ph.D. - munkaeromobilitas.hu Impresszum Adatvédelmi nyilatkozat

Kreatív website